Pierwszy kierowca w Łosicach stracił samochód za jazdę pod wpływem alkoholu

W ręce policjantów wpadł nietrzeźwy kierowca volkswagena. Kierujący wpadł, bo nie korzystał z pasów bezpieczeństwa. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z nowymi przepisami, jego auto również uległo konfiskacie.

Policjanci z łosickiej drogówki zatrzymali na terenie miasta kierowcę volkswagena. Przyczyną kontroli było naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Kontrolowany na ulicy Kolejowej 44-latek został poddany badaniu na trzeźwości, które wykazało,  ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że kierowca posiada również sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna po wytrzeźwieniu został przesłuchany, usłyszał też zarzuty karne. Za przestępstwa, których się dopuścił grozi mu kara  do 5 lat pozbawienia wolności. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd. Jest to pierwszy przypadek w Łosicach zastosowania procedury konfiskaty samochodu.

Przypominamy, że od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.

Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:

a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

źródło: Policja Łosice, autor: mł.asp. Weronika Wujek

Tags:
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda