Prawo jazdy miał zaledwie od marca. Stracił je na 3 miesiące, bo przekroczył prędkość o 76 km/h

W minionym tygodniu policjanci z łosickiej drogówki zatrzymali do kontroli 18-letniego mężczyznę kierującego osobowym fordem, który jechał 126 km/h na obszarze zabudowanym. Kierowca stracił prawo jazdy na 3 miesiące i musi zapłacić 2,5 tys. zł mandatu karnego. Młody mężczyzna prawo jazdy miał zaledwie od maja. Teraz będzie mógł jeździć jako pasażer.

W ubiegły czwartek (6.07) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łosicach podczas służby z wykorzystaniem ręcznego miernika prędkości, w Patkowie zatrzymali do kontroli 18-letniego kierującego osobowym fordem, który jechał 126 km/h w obszarze zabudowanym, gdzie dopuszczalna prędkość do 50 km/h.

Mundurowi zatrzymali prawo jazdy 18-latka i nałożyli mandat karny w wysokości 2,5 tys. zł., zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierującemu przypisano także 15 punktów karych. Jak się okazało, młody mężczyzna prawo jazdy miał zaledwie od marca br. Teraz będzie mógł jeździć jako pasażer. Przez swoje zachowanie będzie miał 3-miesięczny przymusowy urlop od kierowania pojazdami.

Przypominamy, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym uprawnienia ulegają zawieszeniu na 3 miesiące, jeśli w tym okresie kierujący będzie nadal jeździł, okres ten ulega przedłużeniu na kolejne 3 miesiące. W przypadku dalszego niestosowania się do przepisów traci uprawnienia.

Policjanci przypominają, że w dalszym ciągu nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Coraz wyższa temperatura powietrza i duże nasłonecznienie dają złudne poczucie bezpieczeństwa na drodze, co sprawia, że kierowcy poruszają się z większą prędkością, powodując zagrożenie w ruchu drogowym. Zazwyczaj takie sytuacje kończą się bardzo niebezpiecznie, ponieważ rozpędzonego pojazdu nie można natychmiast zatrzymać. Dlatego też ważne jest to, aby poruszać się z prędkością bezpieczną, czyli taką, która pozwoli nam uniknąć zdarzeń drogowych zagrażających życiu i zdrowiu.

Przypominamy, że wg obowiązujących przepisów za przekroczenie prędkości m.in.:

    o 70 km/h i więcej mandat karny wynosi 2500 zł/ lub przy recydywie 5000 zł oraz 15 punktów karnych

    od 61 km/h do 70 km/h mandat wynosi 2000 zł /4000 zł oraz 14 punktów karnych

    od 51 km/h do 60 km/h mandat wynosi 1500 zł /3000 zł oraz 13 punktów karnych

    od 41 km/h do 50 km/h mandat wynosi 1000 zł /2000 zł oraz 11 punktów karnych

    od 31 km/h do 40 km/h mandat wynosi 800 zł /1600 zł oraz 9 punktów karnych

źródło: Policja Łosice, autor: mł. asp. Weronika Wujek

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda