IX Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski

Trwają już przygotowania do IX Pieszego Rajdu Powstańczego im. ks. Stanisława Brzóski. Odbędzie się on nocą z 26 na 27 stycznia, w 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Uczestnicy tego wydarzenia spotkają się już po raz dziewiąty. Pokonają trasę z Wiśniewa i z Łukowa do Rezerwatu Jata. Docelowym miejscem ich nocnej wędrówki będzie Pomnik księdza Stanisława Brzóski.

Na terenie gmin Łuków i Wiśniew pielęgnowana jest od wielu lat w różnych formach pamięć o bohaterach walk niepodległościowych. Jedną z nich jest organizowany od dziewięciu lat Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski. Jego celami są upamiętnienie Powstania Styczniowego oraz ludzi, którzy wówczas stanęli do walki o wolną i suwerenną Ojczyznę, w sposób szczególny upamiętnienie patrona Rajdu ks. Brzóski – Bohatera Ziemi Łukowskiej.

Uczestnicy Rajdu podzieleni będą na dwie grupy. Jedna z nich wyruszy z Wiśniewa, druga z Łukowa. Przejdą nocą trasami liczącymi po około 25 kilometrów do pomnika ks. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata. W tym miejscu w sposób uroczysty, poprzez ceremoniał patriotyczny, oddadzą hołd Bohaterom Powstania Styczniowego i ich kapelanowi, a zarazem dowódcy oddziału powstańczego. Wędrowcy przemierzając dziesiątki kilometrów poświęcają swoje siły i czas, wyrażając w ten sposób swoją wdzięczność i najwyższy szacunek Ludziom, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. W trakcie przemarszu Msza Święta w intencji Ojczyzny która odprawiona zostanie w kościele pw. Świętej Rodziny w Śmiarach.

Zapisy dla grupy maszerującej z Wiśniewa trwają do 19 stycznia 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w godz. 9:00 – 19:00. Ze względów organizacyjnych obowiązuje limit 60 uczestników. Do udziału w Rajdzie obowiązkowe wpisowe 35 zł, które obejmuje pamiątkowy znaczek, ubezpieczenie oraz ciepły posiłek i gorący napój na zakończenie trasy.

Przygotowanie Każdy uczestnik Rajdu zapewnia sobie we własnym zakresie ekwipunek potrzebny do pokonania trasy wędrówki:

  • odpowiednie obuwie i ubranie /do pokonania trudnej trasy/
  • kurtki lub peleryny przeciwdeszczowe
  • naładowaną latarkę + zapasowe baterie
  • wysokokaloryczne jedzenie i picie
  • podstawowe opatrunki
  • odblaski itp.

Zaleca się także zabranie w trasę kijków przeznaczonych do wędrówek pieszych (np. do nordic walking).

Mile widziane i wskazane są biało-czerwone akcenty: flagi, szaliki itp.

Szczegółowe zasady udziału w rajdzie określa regulamin, dostępny już na stronie internetowej Urzędu Gminy Wiśniew.

źródło: Gmina Wiśniew

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda