Budżet na 2024 podjęty

Na ostatniej sesji Rady Gminy Siedlce w 2023 roku podjęto uchwałę o zaplanowanym budżecie na 2024 rok.

Projekt uchwały, obejmujący planowane dochody w wysokości ponad 116 milionów złotych i planowane na 117 milionów złotych wydatki, został jednogłośnie zatwierdzonych przez radnych gminy Siedlce.

– Tegoroczny budżet jest większy niż w roku 2023 – rozpoczęła przedstawienie uchwały nowego budżetu na rok 2024 skarbnik gminy Siedlce Barbara Rybaczewska.

– Po stronie dochodów planowaliśmy środki zgodnie z dyspozycją i wolą ministra finansów jak i wojewody. Utrzymaliśmy poziom wpływów z podatków i opłat na bazie z roku 2023. Jeśli chodzi o wydatki, z dyspozycją i ogólnymi wskaźnikami makroekonomicznymi – wprowadziliśmy podwyżkę dla nauczycieli zgodnie z dyspozycjami, czyli 12,3%. Na bieżąco będziemy budżet korygować. Co prawda, jeszcze nie zdarzyło się tak, aby budżet od dnia podjęcia nie był nowelizowany, zazwyczaj odbywa się to co 2-3 miesiące – mówił skarbnik gminy Siedlce.

Pojawiły się również uwagi, co do planowania budżetu, a także planowania inwestycyjnego. O nierównym traktowaniu mieszkańców mówił podczas sesji radny Ludwik Kamiński, sugerując odsuwanie inwestycji od miejscowości Ujrzanów. Podając za przykład kanalizację przy jednej z ulic na terenie miejscowości, przy której mieszkają 4 rodziny.

Sprawę sprostował wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski:

– Biorąc pod uwagę ostatnie inwestycje i realizacje, Ujrzanów w zestawieniu na jednego mieszkańca jest na 3 miejscu, jeśli mówimy o wydatkowaniu pieniędzy na inwestycje. Dlatego nie zgodzę się, że jest to miejscowość pomijana. Nie może więc pan tutaj mówić o gorszym traktowaniu, bo jest to miejscowość traktowana wyżej niż 32 sołectwa, co pokazuje statystyka.

Podejmując temat rozwijania sieci kanalizacyjnej, wójt odniósł się do innej  ulicy w tej miejscowości, przy której znajduje się o wiele więcej domów i powstają nowe, wskazując że ta ulica jest kanalizowana w pierwszej kolejności.

– Nie można tutaj mówić o nierównym traktowaniu. Inwestycje wykonujemy stopniowo. Ma pan prawo upominać się o swoje i cieszę się, że walczy pan o swoje i dba o swoich mieszkańców – dodał wójt Henryk Brodowski.

Wójt odniósł się do podejmowanych przez siebie decyzji i zaplanowany budżet.

– Patrząc perspektywistycznie na wydatkowane pieniądze, trzeba patrzeć przyszłościowo. Na wiele inwestycja składa się kilka czynników. Ja patrzę długoterminowo. Na budowę autostrady, na umorzenie pożyczki, którą będzie można przeznaczyć na inne inwestycje. Budżet łatwo jest wydatkować, ale trzeba to robić równomiernie z korzyścią dla wszystkich mieszkańców i z patrzeniem na rozwój całej gminy – mówił wójt Henryk Brodowski.

Wiele z rozpoczętych w 2023 roku inwestycji zostało zakończonych. Jednak na 2024 zaplanowano już kolejne, które będą realizowane dzięki podjętemu budżetowi. Wójt wspomniał również o zabezpieczonych środkach, które zostały już pozyskane z funduszy zewnętrznych.

Gmina Siedlce stale się rozwija i rozbudowuje. Wybierając inwestycje i plany, decyzje podejmowane są przy zwróceniu uwagi na komfort i dobro mieszkańców. Wspomniane zostały plany o asfaltowaniu i przebudowaniu dróg – rok 2023 zamknęliśmy z wynikiem 19 kilometrów wyremontowanych dróg, a na rok 2024 zaplanowano kolejne 20 kilometrów. Wspomniano o planach remontowych i budowach świetlic wiejskich w Purzecu, Rakowcu i Wołyńcach, zapowiedziano kolejne budowy kanalizacji, a szczególnie podkreślono rozbudowę placówek oświatowych w Golicach i Żelkowie-Kolonii.

W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, 13 było za, jedynie Ludwik Kamiński wstrzymał się od głosu

źródło: UG Siedlce

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda