Nagrody Prezydenta „Wawrzyny” i „Aleksandrie” rozdane

16 grudnia w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia „Aleksandrii” oraz „Wawrzynów Siedleckich” – nagród Prezydenta Miasta Siedlce.

„Aleksandria” to prestiżowa nagroda Prezydenta Miasta Siedlce, ufundowana po raz pierwszy w 1996 roku. W tym roku rozdaliśmy je po raz 26-ty.
Przez ten czas wręczono 193 statuetki, odebrało ją 5 instytucji, 142 mężczyzn, 41 kobiet, 5 małżeństw – wyróżniając tym samym osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia takich jak gospodarka, pomoc społeczna, edukacja, kultura, sport, ochrona dziedzictwa narodowego, polityka czy polityka socjalna.
Nagroda nosi historyczną dla naszego miasta, nazwę „Aleksandria”. Przypomina osiemnastowieczny rozkwit Siedlec pod rządami księżnej Aleksandry z Czartoryskich Ogińskiej. Za jej sprawą powstały wówczas w Siedlcach najważniejsze, do dziś istniejące obiekty architektoniczne z ratuszem i pałacem na czele. Księżna była miłośniczką i mecenasem sztuki, założycielką pięknego parku, który w okrojonej formie przetrwał do dzisiaj i który także nosi nazwę „Aleksandria”.
Podczas piątkowej uroczystości wręczono 5 „ALEKSANDRII”.
„Aleksandrię” otrzymali:
• Zespół Artystyczny „Seniorynki”
• Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „CHODOWIACY” im. Alicji Siwkiewicz
• Formacja Tańca Nowoczesnego LUZ 
• ASAJ sp. z o.o.
• Siedleckie Stowarzyszenie Miłośników Techniki Zabytkowej „Korba”

„Wawrzyn Siedlecki” to nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Jest przyznawana twórcom i animatorom kultury, których działalność w szczególny sposób przyczyniła się do wzbogacenia dorobku i życia kulturalnego miasta Siedlce, poszerzenia oferty kulturalnej oraz promocji naszego miasta w kraju i za granicą. Ustanowiono ją stosowną uchwałą Rady Miasta w 2008 roku i wtedy po raz pierwszy przyznano. O tym, kto zostanie uhonorowany ,,Wawrzynem Siedleckim”, decyduje kapituła, która ocenia nadesłane zgłoszenia.
Członkowie kapituły nagrody „Wawrzyn Siedlecki” w 2022 roku zgodnie z regulaminem przyznali trzy nagrody w postaci finansowej i pamiątkowe statuetki. Wnioskodawcą nagród w 2022 roku był Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.
„Wawrzynami Siedleckimi” uhonorowane zostały:
• Jadwiga Stachowska – kierownik artystyczny Zespołu Artystycznego „Seniorynki”
• Bożena Wojciuk – kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz
• Joanna Woszczyńska – kierownik artystyczny Formacji Tańca Nowoczesnego LUZNagrody Prezydenta „Wawrzyny” i „Aleksandrie” rozdane

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda