Straciła ponad 50 tysięcy złotych wierząc, że pomaga córce

W poniedziałek (8.04) 86-letnia mieszkanka Siedlec została oszukana metodą „na policjanta” i straciła ponad 50 tys. zł. Wierząc, że pomaga córce w uniknięciu więzienia za spowodowanie wypadku drogowego, przekazała nieznajomemu mężczyźnie podającemu się za adwokata prawie 14 tysięcy amerykańskich dolarów.

W poniedziałek na numer stacjonarny 86-letniej siedlczanki zadzwoniła kobieta podając się za córkę i zapłakanym głosem powiedziała, że przekazuje telefon policjantce. Rzekoma policjantka poinformowała seniorkę, że jej córka spowodował wypadek drogowy, podczas którego potrąciła kobietę na pasach i w związku z tym potrzebne są pieniądze na kaucję, bo inaczej trafi do więzienia. Zabroniła kobiecie gdziekolwiek dzwonić mówiąc, że telefony są zablokowane. Na zmianę mówiła „policjantka” i „córka”. Seniorka przez telefon była przekonana, że słyszy głos swojej prawdziwej córki. Fałszywa funkcjonariuszka powiedziała seniorce, że za chwilę przyjdzie do niej adwokat po pieniądze, kazała podać dokładny adres i zapytała ile ma pieniędzy w domu. Gdy kobieta podała kwotę, policjantka poleciła całość przekazać adwokatowi. Podczas trwania rozmowy telefonicznej do mieszkania po kilku minutach zgłosił się młody mężczyzna, któremu seniorka przekazała pieniądze, a ten pokwitował ich odbiór na przygotowanej przez seniorkę kartce. Gdy wyszedł po niespełna pół godzinie do 86-latka przyszła córka, gdy zapytała ją co się stało i zaczęła dopytywać o wypadek. Wtedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustów.

Aby paść ofiarą oszustów, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: nigdy nie wierz bezkrytycznie w to co mówią dzwoniący do Ciebie ludzie – zwłaszcza, gdy rozmowa dotyczy przekazania pieniędzy lub innych kosztowności; za każdym razem weryfikuj przychodzące połączenia – rozłączając się z aktualnym rozmówcą przed wykonaniem kolejnego telefonu; daj sobie czas na przemyślenie całej sytuacji w przypadku niespodziewanego nagłego telefonu, zwłaszcza gdy jesteś proszony o pieniądze; jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, że dzwoniąca osoba jest tym za kogo się podaje, nie wahaj się zawiadomić Policji; nie przekazuj obcym i nieznanym Ci osobom żadnych pieniędzy; nie zaciągaj pożyczek bankowych w sytuacjach, kiedy nieznane osoby proszą Cię o to przez telefon; nigdy nie wyrzucaj pieniędzy i oszczędności przez okno (często proszą o to oszuści mówiąc, że na dole stoi osoba, która je odbierze).

PAMIĘTAJ!

Policjanci czy prokuratorzy nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy.

źródło: Policja Siedlce, autor: kom. Ewelina Radomyska

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda