Młodzi nie znaczy bezkarni. Nieletni przyłapani na kradzieży odpowiedzą przed sądem

Młodzi ludzie nie są bezkarni. Nieletni powinni pamiętać, że im również grozi odpowiedzialność za popełnienie czynów zabronionych. Konsekwencji swojego zachowania nie uniknie dwoje nastolatków, którzy wczoraj zostali ujęci na kradzieży w jednym ze sklepów na terenie gminy Maciejowice. Ich sprawa trafi do sądu rodzinnego.

Wczoraj policjanci interweniowali w związku z kradzieżami sklepowymi. W jednym z marketów na terenie gminy Maciejowice funkcjonariusze zastali pracowników sklepu oraz 12-letnią dziewczynę. Nieletnia została ujęta na kradzieży. Niedługo po wykonaniu policyjnych czynności ochroniarz sklepu ujął na gorącym uczynku kolejnego nastolatka. 15-latek zabrał z półki towar nie płac za niego. W obu przypadkach skradzione rzeczy osiągały wartość od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W pierwszym przypadku były to kosmetyki, a w drugim alkohol. Towar w stanie nienaruszonym wrócił na sklepowe półki. Nieletnich przekazano prawnym opiekunom, a informacja o popełnionych przez nich czynach trafi do sądu rodzinnego.

Policjanci przypominają, że nieletni nie unikną konsekwencji swojego zachowania tylko dlatego, że są niepełnoletni. Młodzież często nie zdaje sobie sprawy, że ich drobne przewinienia mogą być dostrzeżone i nieść ze sobą przykre następstwa. Jedna nieodpowiedzialna decyzja czy chwilowy impuls może skutkować przykrymi konsekwencjami. Każda ujawniona przez pracowników sklepu kradzież jest zgłaszana policjantom.

Funkcjonariusze apelują też do rodziców, aby zwracali uwagę na to, gdzie i jak spędzają czas ich dzieci. Warto porozmawiać z nimi o poszanowaniu czyjejś własności, aby uniknąć możliwych konsekwencji prawnych. W trosce o dobro i bezpieczeństwo młodzieży Policja apeluje o właściwą i szybką reakcję na niepokojące sygnały dotyczące ich zachowań, które najczęściej prowadzą do demoralizacji i przestępczości nieletnich. Wiele spraw, które z pozoru – zwłaszcza dla młodego człowieka – wydają się błahe, trafiają na drogę sądową.

Policja zawsze w konkretnych przypadkach zawiadamia sąd o popełnionych czynach karalnych i demoralizacji nieletnich. Także w przypadkach, gdy jest narażone dobro dziecka przez osoby dorosłe, sprawa jest zgłaszana sądowi, by ten miał wgląd w sytuację małoletniego. Od stycznia do czerwca 2023r. Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie skierowała do sądu rodzinnego 179 różnego rodzaju wniosków, zawiadomień i interwencji w sprawie nieletnich i małoletnich.

źródło: Policja Radzyń Podlaski, autor: podkom. Małgorzata Pychner

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda