Policjanci zabezpieczyli pociski artyleryjskie i granat moździerzowy

Okazuje się, że pozostałości z czasów wojny można znaleźć jeszcze dziś. O takim znalezisku poinformował policjantów mieszkaniec gminy Wola Mysłowska, który na swoim polu znalazł granat. Natomiast o znalezionych pociskach artyleryjskich poinformowała spacerująca w lesie kobieta. Niewybuchy zostały zabezpieczone do czasu przyjazdu saperów. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać czy też próbować przenosić.

To nie pierwszy taki przypadek, kiedy na terenie powiatu łukowskiego odnaleziono niewybuch pochodzący z okresu II wojny światowej. Wielokrotnie mieszkańcy naszego regionu odnajdują tego typu niebezpieczne przedmioty podczas prac polowych, prac przy posesjach, czy też podczas pobytu w lesie.
Tym razem wybuchowe znalezisko przypadkowo odnalazł mieszkaniec gminy Wola Mysłowska. Mężczyzna pracując na swoim polu znalazł skorodowany przedmiot przypominający niewybuch i natychmiast powiadomił policję. Okazało się, że był to granat  moździerzowy z zapalnikiem i materiałem wybuchowym pochodzący z czasów II wojny światowej.
Kolejne niewybuchy przypadkowo odnalazła kobieta spacerująca w kompleksie leśnym w Karwaczu. Pociski artyleryjskie z materiałem wybuchowym znajdowały się w pozostałościach po starym drzewie. O niebezpiecznym znalezisku natychmiast powiadomiła łukowskich policjantów.
Mundurowi do czasu przybycia patrolu saperskiego zabezpieczyli granat moździerzowy i pociski artyleryjskie. Wkrótce na miejsca znalezienia niewybuchów przybędą saperzy, którzy zabiorą je do neutralizacji na poligonie.
Policjanci apelują o ostrożność i przypominają jak należy zachować się w przypadku odnalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch.
Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie należy to miejsce tak oznaczyć by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, ze bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.

źródło: Policja Łuków, autor: asp. szt. Marcin Józwik

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda