Pod pretekstem szklanki wody okradły seniorkę

Nie wpuszczajmy obcych do swoich mieszkań pod żadnym pretekstem. Uważajmy na fałszywych „siostrzeńców”, „wnuczków” czy też zakupy po okazyjnej cenie. Do oszustów i złodziei działających takimi metodami dołączyły osoby proszące o pomoc, szklankę wody lub lekarstwo. Przestępcy wchodzą również do mieszkań, podając się za pracowników spółdzielni mieszkaniowych. Bądźmy rozsądni, zachowajmy rozwagę i codzienną ostrożność, w przeciwnym wypadku możemy stracić oszczędności lub dorobek całego życia. Przekonała się o tym jedna z mieszkanek gminy Wyszków.
Do zdarzenia doszło w czwartek (30.03). Trzy kobiety z akcentem wschodniego pochodzenia zapukały do drzwi jednego z domów na terenie gminy Wyszków. Obce osoby wykorzystały łatwowierność i dobre serce 76-latki prosząc ją o szklankę wody. Kiedy oszustki weszły do środka jedna z kobiet stwierdziła, że napiłaby się ciepłej herbaty. W czasie kiedy jedna z podstępnych kobiet zajmowała rozmową seniorkę, dwie pozostałe plądrowały dom.

Na początku nic nie wzbudziło podejrzeń starszej pani. Dopiero po wyjściu kobiet, 76-latka zauważyła, że w miejscu, gdzie trzymała oszczędności, już ich nie ma. Obce kobiety bez żadnych skrupułów wykorzystały ufność kobiety i ukradły jej oszczędności.
Policjanci przypominają o przestrzeganiu kilku ważnych zasad:

  • Przed otwarciem drzwi, spójrzmy przez wizjer w drzwiach lub przez okno. Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytajmy o cel jego wizyty, zapnijmy łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprośmy o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
  • W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
  • W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 należy przekazać jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer rejestracyjny i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała.
    Apelujemy do młodych osób: rozmawiajcie ze swoimi seniorami podczas spotkań i niedzielnych obiadów. Nie pozwólmy, aby naszych bliskich spotykały przykre sytuacje. Przypominajmy im, jak się zachować, gdy zadzwoni do nich oszust. Oszuści nie mają skrupułów i wykorzystują dobre serce i ufność osób starszych.
    Pamiętajcie, że metody którymi posługują się oszuści, cały czas są modyfikowane. Przestępcy działają w różnorodny sposób i za pomocą wielu metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i „dobre serce” seniorów. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych, bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, hydraulika, elektryka lub przedstawiciela fundacji.
    Uczulcie seniorów, których znacie, że to sygnały które powinny ich zaniepokoić.
    źródło: Policja Garwolin, autor: kom. Damian Wroczyński
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda