Oskarżeni o nielegalny handlem suszem tytoniowym staną przed sądem

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko 15 osobom, obywatelom Polski i Węgier, oskarżonym o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem suszem tytoniowym, a także o sprzedaż suszu tytoniowego bez oznaczenia go polskimi znakami akcyzy i uchylanie się od opodatkowania podatkiem akcyzowym.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie i nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu.
W toku postępowania ustalono, że działalność grupy obejmowała okres od września 2019 roku do grudnia 2020 roku i była zlokalizowana na terenie powiatu biłgorajskiego. Członkowie grupy dokonywali zakupu suszu tytoniowego od okolicznych rolników, który był pakowany do samochodów dostawczych i wywożony w głąb Polski oraz poza granicę kraju do Węgier.
W opisany sposób sprawcy dokonali obrotu suszem tytoniowym w łącznej ilości 8 829,90 kg i narazili na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w łącznej wysokości 5 591 693 złotych.

W toku postępowania przygotowawczego podejrzanym przedstawiono zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych.
Wobec dwóch osób, na etapie postępowania przygotowawczego stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Podejrzanym, za zarzucane im czyny, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Nadburzański Oddział Straży Granicznej, autor: Rafał Król

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda