Najwyższy mandat i 15 punktów karnych dla młodego kierowcy

Żadne tłumaczenie nie usprawiedliwia brawury na drodze. Przekraczając dozwoloną prędkość narażamy siebie i innych na niebezpieczeństwo. Wiele tragicznych w skutkach wypadków jest spowodowanych nadmierną prędkością. Dlatego policjanci konsekwentnie egzekwują przepisy dotyczące przestrzegania dopuszczalnej prędkości, szczególnie w obszarze zabudowanym. W ostatnim czasie przekonało się o tym dwóch młodych kierowców. Obaj stracili prawo jazdy.
Dzisiaj około godz. 7 policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej osobowe volvo. Jego kierowca w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 78 km/h. W chwili zatrzymania miał na liczniku aż 128 km/h. Na 19-letniego mieszkańca powiatu garwolińskiego policjanci nałożyli mandat w kwocie 2500 zł i 15 punktów karnych oraz zatrzymali jego prawo jazdy.
Dwa dni wcześniej (4.10.br.) po godz. 19 inny kierowca został zatrzymany w Żelechowie na ulicy Długiej. Powodem kontroli również było rażące przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. 24-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego jechał oplem z prędkością 111 km/h. Na mężczyznę policjanci nałożyli mandat w wysokości 2000 zł i 14 punktów karnych, jak również zatrzymali jego prawo jazdy.
Nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych, a zmiany w Ustawie prawo o ruchu drogowym jasno mówią o surowych restrykcjach wobec kierowców lekceważących obowiązujące przepisy. Każdy kto złamie prawo drogowe musi się liczyć z wysokim mandatem karnym. Policjanci przypominają, że od 17 września br zaczęła obowiązywać również zmiana sposobu „kasowania” zgromadzonych punktów. Teraz będą one usuwane po 2 latach od uregulowania mandatu lub daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie. Zniesione będą również szkolenia zmniejszające liczbę punktów karnych.
Nowe przepisy wprowadziły ponadto recydywę dla kierowców, którzy notorycznie nie stosują się do obowiązujących przepisów na drodze. Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy, w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy. Recydywa dotyczy min. przekroczenia dopuszczalnej prędkości o:
• 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych i 9 pkt
• 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych i 11 pkt
• 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych i 13 pkt.
• 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych i 14 pkt.
• 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych i 15pkt.
 
źródło: Policja Garwolin, autor: mł. asp. Małgorzata Pychner

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda