Kilka razy sprzedał ten sam towar, usłyszał zarzuty

Bialscy policjanci ustalili sprawcę oszustwa internetowego, który na jednym z portali ogłoszeniowych oferował do sprzedaży przystawkę do telewizora. Jednak pomimo otrzymania zapłaty nie przesłał jej pokrzywdzonemu. Podejrzany o dokonanie tego przestępstwa 31-latek tłumaczył, to zablokowanym kontem internetowym. Policjanci ustalili jednak, że oferowany przedmiot sprzedawał kilkukrotnie różnym osobom. Apelujemy o rozwagę podczas zakupów w sieci. Pamiętajmy, by korzystając z promocji i ofert zachować zasadę ograniczonego zaufania i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Na początku lipca tego roku, do bialskiej komendy zgłosił się mieszkaniec miasta. Z jego relacji wynikało, że został oszukany. Na jednym z portali internetowych zamówił przystawkę do telewizora. Przesłał też całość kwoty na wskazane przez sprzedającego konto. Paczka z zamówionym towarem miała trafić do pokrzywdzonego zaraz po zrealizowaniu przelewu. Jednak towar nie dotarł do adresata. Podczas kolejnych prób kontaktu kupujący usłyszał, że paczka została nadana z opóźnieniem. Po tym kontakt ze sprzedającym urwał się. Nie przesłał zamówionej przystawki jak też nie zwrócił wpłaconej gotówki.
Wówczas pokrzywdzony zgłosił przestępstwo organom ścigania. Sprawą zajęli się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą bialskiej komendy. Funkcjonariusze ustalili personalia mężczyzny podejrzewanego o udział w transakcji. Okazało się, że jest to 31-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego. Mężczyzna usłyszał już zarzut i przyznał się do winy oraz dobrowolnie poddał się karze.
W rozmowie z policjantami tłumaczył, że  powodem niezrealizowania transakcji było zablokowane konto na portalu. Funkcjonariusze ustalili jednak, że mężczyzna kilkukrotnie sprzedał ten sam przedmiot otrzymując za niego zapłatę. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Oszustwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy, że robiąc zakupy w sieci zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Przed każdym zakupem w wirtualnym świecie należy zasięgnąć opinii o sprzedawcy i sprawdzić jego rzetelność czytając opinie, jakie w Internecie wystawili mu inni klienci. Wybierajmy sprzedawców, z dłuższą historią działalności. Należy zachować również całą korespondencję ze sprzedawcą, gdyż w przypadku oszustwa będzie stanowić dowód w sprawie.
Z rozwagą korzystajmy także z super okazji, gdzie cena za towar jest znacznie niższa niż jego wartość rynkowa. Nie korzystajmy z przesyłanych nam linków i nie przekazujmy swoich danych umożliwiających dostęp do kont bankowych, czy też kart płatniczych.

źródło: Policja Biała Podlaska, autor: komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda