Program badań HPV HR w profilaktyce raka szyjki macicy.

Przypominamy, że Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. rozpoczął pilotażowy program badań HPV HR w profilaktyce raka szyjki macicy.

We współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii w Warszawie nasz Szpital rozpoczął pilotaż zastosowania badania molekularnego w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR) jako nowego testu przesiewowego w programie profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce. Bezpłatne badanie DNA HPV jest oferowane kobietom w wieku 30 – 59 lat. Konstrukcja pilotażu polega na tym, iż 50% pacjentek trafiających do pilotażu ma wykonywane badanie cytologiczna a 50% test HPV HR. O przydziale badania dla pacjentki decyduje losowo system informatyczny.

Pilotaż potrwa do 2022 roku. Badania są finansowane przez Ministra Zdrowia w ramach programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna.

Celem pilotażu jest porównanie skuteczności testu molekularnego w kierunku HPV HR względem badania cytologicznego, stosowanego dotychczas w Programie profilaktyki raka szyjki macicy. Zarówno badanie HPV-DNA jak i cytologia mają za zadanie wczesne wykrycie zmian przedrakowych i raka szyjki macicy. Obie metody są już stosowane na świecie jako badanie przesiewowe w profilaktyce raka szyjki macicy.

Regularnie (co 3 lata) wykonywana cytologia, polegająca na pobraniu wymazu z szyjki macicy i mikroskopowej ocenie komórek nabłonka części pochwowej szyjki macicy, pozwala na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych w czasie kiedy kobieta nie ma żadnych niepokojących objawów.

Badanie molekularne (pobierane w taki sam sposób jak cytologia) HPV-DNA częściej wykrywa zmiany wysokiego stopnia i raka szyjki macicy również w okresie kiedy nie daje on żadnych objawów. Wykrycie DNA HPV (dodatni wynik badania) sygnalizuje podwyższone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy w przyszłości. W tym przypadku u pacjentki wykonywane jest badanie cytologiczne z pobranego wcześniej materiału. W zależności od jego wyniku prowadzone jest dalsze postępowanie. Jeśli wynik badania HPV-DNA jest ujemny, pacjentka powinna wykonać kolejne badanie za 5 lat.

Uwaga! Badanie HPV HR nie jest badaniem na życzenie. O tym, czy pacjentka zostanie zakwalifikowana do badania cytologicznego lub wykonania testu HPV HR zdecyduje losowo system informatyczny po wprowadzeniu jej danych. Pobranie materiału do badania cytologicznego i wykonania testu HPV HR odbywa się w taki sam sposób, jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Rejestracja na badania odbywa się osobiście lub pod nr telefonu 25 64 03 301.

źródło: Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda