Pobiegną z Łukowa do Sokołowa Podlaskiego

Już po raz ósmy z Łukowa wystartuje Sztafeta Niepodległości, której symbolem jest ks. Stanisław Brzóska. Wydarzenie, którego uczestnikami będzie w dużej mierze młodzież szkolna zaplanowano w poniedziałek 23 maja. Metą będzie Sokołów Podlaski, czyli miejscowość, gdzie stracono wybitnego rodaka.

VIII Sztafeta Niepodległości śladami ks. generała Stanisława Brzóski organizowana jest przez Zespół Szkół w Krynce, Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej, Związek Harcerstwa Polskiego oraz młodzież z Ukrainy. Start sztafety zaplanowano w poniedziałek 23 maja przed godz. 8.00 rano na Placu Narutowicza w Łukowie. Finisz natomiast zaplanowano o godz. 15.00 przy pomniku ks. gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim, przy ulicy Długiej. Na zakończenie o 15.40. w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP zostanie odprawiona uroczysta msza św. dla uczczenia ks. gen. Stanisława Brzóski oraz wszystkich poległych powstańców.

Sztafecie patronuje burmistrz Łukowa Piotr Płudowski, a także Wójt Gminy Łuków, burmistrza Sokołowa Podlaskiego, Wójt gminy Wiśniew, Nadleśnictwo Łuków i Nadleśnictwo Sokołów Podlaski. Jak dodają ponadto organizatorzy, bieg młodzieży z Macierzy Polski i Wileńszczyzny to upamiętnienie 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu niepodległościowego Polaków oraz 157. rocznicy śmierci ks. Stanisława Brzóski. Te wydarzenia mają duże znaczenie dla każdego pokolenia. To dzięki Powstańcom nie zaginęła nasza tożsamość narodowa. Pamiętając o tamtych trudnych czasach, o krwi przelanej „W imię Boga za wolność Naszą i Waszą” pragniemy uczcić Sztafetą Niepodległości pamięć osób, które zginęły za Ojczyznę.

W biegu sztafetowym na dystansie 67 km na trasie Łuków – Siedlce – Sokołów Podlaski po raz piąty wezmą udział narciarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Rawa” Siedlce, działającego przy Zespole Szkół nr 2 Siedlcach. Po raz pierwszy w Sztafecie Niepodległości wezmą udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach.

Dokładne informacje o przebiegu imprezy można znaleźć na stronie internetowej: www.krynka.edupage.org.

źródło: lukow.plPobiegną z Łukowa do Sokołowa Podlaskiego

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda