Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników banku oraz policjantów CBŚP

Po raz kolejny ostrzegamy przed oszustami podającymi się za pracowników banku oraz policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji. Drogą telefoniczną uzyskują dostęp do konta swojej ofiary i zgromadzonych na nim pieniędzy. Tylko wczoraj, w ten sposób oszukano dwóch mieszkańców powiatu siedleckiego.

W ostatnim czasie nasilił się proceder podszywania się przestępców pod pracowników banków, instytucji finansowych, a także policjantów CBŚP. Oszuści wykorzystują telefoniczne połączenie z potencjalną ofiarą i wyłudzają nasze dane wrażliwe, bądź nakłaniają nas do wykonania przelewu naszych środków, na wskazany rachunek bankowy. Zawsze informują o tym, że nasze oszczędności są zagrożone. Celowo wzbudzają nasz niepokój, nie dając chwili na zastanowienie i nakłaniają do podjęcia szybkich działań. Aby zapobiec rzekomej kradzieży pieniędzy „konsultant” poleca zainstalowanie aplikacji, która umożliwia mu zdalne wykonywanie działań na smartfonie czy komputerze rozmówcy. W ten sposób oszust ma dostęp do naszego urządzenia i tym samym konta, z którego dokonuje przelewów, a następnie wypłaca wszystkie zgromadzone na nim środki. Po wykonaniu operacji informuje o tym, że konto chwilowo zostaje zablokowane, a zgromadzone na nim środki z uwagi na zagrożenie zostaną przelane na konto zastępcze.

W taki właśnie sposób oszukano dwóch mieszkańców powiatu siedleckiego. Do jednego z nich zadzwonił rzekomy pracownik banku , do drugiego fałszywy policjant CBŚP. Po poinformowaniu poszkodowanych, że ich oszczędności na kontach bankowych są zagrożone oszuści doprowadzili do przelania pieniędzy na wskazane przez nich konta.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności ! Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS, jak i nie polecają instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta. Policjanci CBŚP nie prowadzą monitoringu naszych kont. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

źródło: Policj Siedlce, autor: nadkom.Agnieszka Świerczewska

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda