3 wykroczenia młodego kierowcy, przez które czeka go ponowny egzamin na prawo jazdy

23-letni mieszkaniec Warszawy, choć prawo jazdy miał od niedawna, popełnił trzy rażące wykroczenia w ruchu drogowym. Teraz będzie musiał ponownie przystąpić do egzaminu. Przypominamy, że po uzyskaniu prawa jazdy kategorii B, początkujący kierowca jest objęty specjalnym nadzorem, czyli dwuletnim okresem próbnym.

Wczoraj policjanci garwolińskiej grupy Speed pełnili służbę na trasie S17. Po godzinie 20, na wysokości miejscowości Górzno, zauważyli jadący bardzo szybko pojazd marki toyota. Policyjny miernik wskazał, że kierowca przekroczył dozwoloną na tym odcinku prędkość o 31 km/h.

Policjanci zatrzymali kierowcę do kontroli drogowej. Okazał się nim 23-letni mieszkaniec Warszawy. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 800 zł oraz otrzymał 6 punktów karnych. W trakcie kontroli okazało się, że kierowca przed upływem 2 lat od uzyskania uprawnień do kierowania popełnił jeszcze dwa inne poważne wykroczenia w ruchu drogowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. 23-latek będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Każdy młody kierowca powinien pamiętać, że gdy w ciągu dwóch lat od uzyskania prawa jazdy popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy rażące wykroczenia w ruchu drogowym, straci uprawnienia do kierowania pojazdami. Przepisy jasno wskazują również, że okres próbny może zostać wydłużony o kolejne dwa lata jeśli początkujący kierowca popełni dwa rażące wykroczenia. Chodzi tu o naruszenie konkretnych przepisów, między innymi dotyczących:

  • przekroczenia prędkości o ponad 30 km/h,
  • prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu,
  • wyprzedzanie pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo z niewłaściwej strony,
  • wyprzedzanie przy wierzchołku wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych,
  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych.

źródło: Policja Garwolin, autor: mł. asp. Małgorzata Pychner

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda