Młody kierowca stracił prawo jazdy, bo popełniał rażące wykroczenia w okresie próbnym

Po uzyskaniu prawa jazdy kategorii B, początkujący kierowca jest objęty specjalnym nadzorem, czyli dwuletnim okresem próbnym. 19-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego, choć prawo jazdy miał od niedawna, jeździł brawurowo. Teraz będzie musiał ponownie przystąpić do egzaminu.

Wczoraj policjanci garwolińskiej grupy Speed pełnili służbę na DK76 w Chrominie. Około godziny 8.15 zauważyli pojazd marki audi, jadący bardzo szybko. Policyjny miernik wskazał, że samochód jechał z prędkością 108 km/h, a ograniczenie na tym odcinku drogi, jak w każdym obszarze zabudowanym, wynosiło 50 km/h.

Policjanci zatrzymali kierowcę do kontroli drogowej. Okazał się nim 19-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem oraz otrzymał 10 punktów karnych. Ponadto kierowca od momentu uzyskania uprawnień do kierowania popełnił dwa inne poważne wykroczenia w ruchu drogowym, w związku z tym zostało mu zatrzymane prawo jazdy i będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Każdy młody kierowca powinien pamiętać, że gdy w ciągu dwóch lat od uzyskania prawa jazdy popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy rażące wykroczenia w ruchu drogowym, straci uprawnienia do kierowania pojazdami. Przepisy jasno wskazują również, że okres próbny może zostać wydłużony o kolejne dwa lata jeśli początkujący kierowca popełni dwa rażące wykroczenia. Chodzi tu o naruszenie konkretnych przepisów, między innymi dotyczących przekroczenia prędkości o ponad 30 km/h; prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu; wyprzedzanie pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo z niewłaściwej strony; wyprzedzanie przy wierzchołku wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu; nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych; wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych.

źródło: KPP Garwolin, autor mł. asp. Małgorzata Pychner

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Polityka Prywatności
Zgoda